Formularz kontaktowy
Aktualności
MENU > Systemy

Normatywne systemy zarządzania

                                    

Obecnie normatywne systemy zarządzania stają się coraz bardziej popularne. Są wśród nich takie, których stosowanie jest wymagane prawem (np. HACCP) oraz takie, których wprowadzenie jest dobrowolną decyzją przedsiębiorstwa (np. ISO 9001). Niejednokrotnie stosowanie danego systemu jest dobrowolne, ale wymagane od firm występujących w "łańcuchu dostaw" (np. GMP+) albo wdrożenie jednego systemu jest możliwe tylko na bazie innego (np. Wewnętrzny System Kontroli WSK - "nakładka" na ISO 9001). Często przedsiębiorcy decydują się na wdrożenie danego systemu zarządzania z powodu jego dużej popularności w branży  lub na danym rynku.

Najbardziej popularną normą określającą wymagania odnośnie zarządzania jest norma ISO 9001 (zarządzanie jakością). Bardzo często spotykane są również ISO 14001 (zarządzanie środowiskowe) oraz PN-N 18001/OHSAS (zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy).

Systemy zarządzania można łączyć i wtedy mówimy o systemach zintegrowanych (np. ISO 9001 + ISO 14001 + PN-N 18001/OHSAS). Systemy zintegrowane spotyka się też często w branży spożywczej, która jest obwarowana wieloma wymaganiami prawymi w odniesieniu do bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.


Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wdrażaniu systemu zarządzania:

  • jakie systemy najlepiej pomogą (lub warunkują) firmie spełnić wymagania prawne (i inne) odnośnie realizowanych wyrobów i procesów
  • jakie systemy są popularne w danej branży (konkurencja)
  • jakie systemy są popularne na rynku na którym działa przedsiębiorstwo (kooperanci)
  • jakie są koszty wdrażania i utrzymania (!) systemu
  • jakie są koszty certyfikacji (najlepiej sprawdzać w pakiecie 3 - letnim)
  • czy i jakie wartości dodane niesie dla przedsiębiorstwa wdrożenie (i certyfikacja) danego systemu zarządzania

Zadaj pytanie:
ak@isoprojekt.pl

BEZPŁATNA  wycena wdrażania